تیر ۳۱, ۱۴۰۳

آگهی/ شرایط کافی برای انجام ایمپلنت فول موس

آگهی/ شرایط کافی برای انجام ایمپلنت فول موس


ایمپلنت فول موس راهی است تا شما که همه یا بیشتر دندان‌های دو فک خود را از دست داده‌اید، دوباره دارای دندان شوید. بسیاری از افراد در سن شصت هفتادسالگی بیشتر دندان‌های خود را از دست می‌دهند. برخی نیز در سن پایین‌تر و به علت پوسیدگی دندان یا بیماری‌های لثه با از دست دادن دندان‌ها روبه‌رو می‌شوند. متأسفانه برخی نیز در حادثه‌های گوناگونی مانند تصادف رانندگی یا افتادن از بلندی دندان‌های سالم و مادرزادی خود را از دست می‌دهند.

تا پیش‌ازاین، برای این گروه افراد راهی به جز پروتز دندان‌مصنوعی وجود نداشت. اما خوشبختانه امروزه راه دیگری نیز برای برخورداری از دندان وجود دارد و آن هم ایمپلنت کامل است. اگر می‌خواهید بدانید این روش ایمپلنت مناسب شما هم هست یا خیر، با ما در کلینیک همراه باشید.

ایمپلنت فول موس چیست؟

ایمپلنت کامل یا فول موس به معنای کاشت همۀ دندان‌ها در هر دو فک بالا و پایین شما است. اگر شما به دلایل مختلفی همۀ دندان‌های خود را از دست داده باشید، دو راه برای برخورداری از دندان پیش روی شما است. یکی از این راه‌ها همان روش قدیمی است که باید از یک دست کامل دندان‌مصنوعی استفاده کنید. روش دوم که چند سالی است مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاشت دندان در هر دو فک شما است.

البته روش کار گذاشتن ایمپلنت کل دهان کمی با ایمپلنت‌های تکی متفاوت است. برای کاشتن همه دندان‌ها در فک بالا و پایین، نیازی نیست تا تک‌تک دندان‌ها به‌صورت جداگانه در فک شما کاشته شوند. در ایمپلنت فول موس، همۀ دندان‌های یک فک به یکدیگر متصل هستند و بر روی چهار یا شش پایه و گاهی بیشتر کار گذاشته می‌شوند. این پایه‌ها در استخوان فک شما کاشته می‌شوند و همۀ فک شما دارای دندان می‌شود.

شرایط برخورداری از ایمپلنت فول موس:

شما باید دارای شرایط مختلفی باشید تا بتوانید از ایمپلنت کل دهان بهره‌مند شوید:

۱- اگر همه یا بیشتر دندان‌های خود را از دست داده باشید، داوطلب مناسبی برای کاشت دندان هستید. البته اگر چند دندان در دهان شما باقی مانده باشد، باید پیش از ایمپلنت، آنها را هم بکشید.

۲- اگر همه یا بیشتر دندان‌های یک فک خود را از دست داده باشید. البته در این صورت هم اگر یکی دو دندان در فک شما باقی مانده باشد، باید آنها را هم بکشید.

۳- اگر پروتز دندان‌مصنوعی را دوست ندارید و دلتان می‌خواهد از دندان‌هایی بهره ببرید که شباهت به دندان‌های واقعی داشته باشند.

۴- اگر زیبایی چهره برایتان اهمیت دارد و دوست دارید دندان‌هایتان شبیه دندان‌های طبیعی به نظر بیایند.

۵- اگر تراکم استخوان هر دو فک شما به‌اندازه کافی باشد و دچار تحلیل و از دست دادن بافت استخوانی نشده باشید.

۶- اگر ماندگاری دندان‌ها برایتان اهمیت زیادی دارد و به دنبال استفاده از دندان‌هایی هستید که سال‌ها دوام داشته باشند.

۷- اگر دوست دارید غذا خوردن شما شبیه زمانی باشد که از دندان‌های طبیعی بهره می‌بردید و خرده‌های غذا به زیر دندان‌های شما نرود.

۸- اگر سیگاری نیستید یا در کشیدن سیگار زیاده‌روی نمی‌کنید، شما هم می‌توانید از ایمپلنت فول موس استفاده کنید.

۹- اگر دچار مشکلاتی مانند دندان‌قروچه نباشید.

۱۰- اگر دچار بیماری‌هایی مانند دیابت کنترل‌نشده، فشارخون بالا و سرطان نیستید.

۱۱- اگر به‌تازگی پرتودرمانی و شیمی‌درمانی نداشته‌اید. همچنین درصورتی‌که تا مدتی پس از ایمپلنت نیز نیاز به شیمی‌درمانی و پرتودرمانی پیدا نکنید.

۱۲- اگر به دلایل مختلفی مانند زخم شدن لثه نمی‌توانید از پروتز دندان‌مصنوعی استفاده کنید.

برتری‌های ایمپلنت فول موس نسبت به پروتز دندان‌مصنوعی:

دو راه پیش روی کسانی است که همۀ دندان‌های خود را از دست داده‌اند. یکی از این دو راه استفاده از پروتز دندان‌مصنوعی است و راه دیگر ایمپلنت کل دهان است. هریک از این دو راه برتری‌ها و مشکلاتی دارند. اما اگر بخواهیم در نگاهی کلی، به مزایای بهره بردن از ایمپلنت کامل نسبت به پروتز دندان‌مصنوعی بپردازیم، باید به نکته‌های مهمی توجه کنیم:

✓ حفظ حالت فک و صورت:

کسانی را که چند سال از بی‌دندانی آنها گذشته را دیده‌اید. استخوان‌های فک این افراد دچار فرسایش می‌شوند و گونه‌های آنها حالتی تورفته پیدا می‌کنند. نخستین برتری استفاده از ایمپلنت فول موس حفظ حالت فک و صورت شما است. در نتیجۀ کاشت دندان در استخوان فک و فشار آمدن پیوسته در زمان غذا خوردن به فک شما، استخوان‌های آن دچار فرسایش نمی‌شوند. به‌این‌ترتیب حالت چهره، گونه‌ها و چانه شما حفظ می‌شود.

در مقابل، پروتز دندان‌مصنوعی فشار زیادی به استخوان‌ها وارد نمی‌کند. همین نکته باعث می‌شود، به دلیل تحلیل فک، هر چند سال یک‌بار مجبور به بازسازی آنها باشید.

✓ زیبایی:

وجود ایمپلنت فول فک در دهان شما حالت فک، گونه‌ها، چانه و در کل، چهرۀ شما را حفظ می‌کند. همچنین، این دندان‌های زیبا و سفید چهره شما را از قبل هم زیباتر می‌کنند. این دو دلیل کافی است تا بگوییم چهره شما با ایمپلنت کل دهان زیباتر از قبل می‌شود.

اما دندان‌های مصنوعی شباهت زیادی به دندان‌های طبیعی ندارند و پروتز لثه آنها نمایانگر مصنوعی بودن دندان‌ها است.

✓ طبیعی بودن:

یکی از برترین ویژگی‌های ایمپلنت فول موس طبیعی بودن آنها است. استفاده از برندهای خوب دندان و بهره بردن از دندان‌هایی که تفاوت زیادی با دندان‌های مادرزادی شما ندارند، ظاهر چهره شما را طبیعی نشان می‌دهند. بهتر است بگوییم خود شما هم فراموش می‌کنید دندانی غیر از دندان‌های مادرزادی در دهانتان قرار دارند.

برخلاف ایمپلنت کامل دندان‌ها، پروتز دندان‌مصنوعی خیلی طبیعی نیست و گاهی در زمان حرف زدن و غذا خوردن خود را نشان می‌دهد.

✓ کارایی:

برتری مهم دندان‌های ایمپلنتی کارایی خوب آنها است. با وجود ایمپلنت کامل، غذا خوردن شما عادی و طبیعی می‌شود. شما می‌توانید هر غذایی که دوست دارید را نوش جان کنید و نگران رفتن خرده‌های غذا به زیر دندان‌های مصنوعی و زخم شدن لثه خود نباشید.

حرف زدن شما هم با ایمپلنت فول موس آسان‌تر و راحت‌تر است. ایمپلنت در زمان صحبت کردن یا خندیدن لق نمی‌خورد، از دهان شما بیرون نمی‌افتد و باعث خجالت شما نمی‌شود.

✓ ماندگاری:

ماندگاری ایمپلنت کامل به موارد گوناگونی بستگی دارد که وضعیت سلامتی شما و نوع برند مورد استفاده دو مورد از آنها است. این ایمپلنت‌ها بدون نیاز به تغییر سایز می‌توانند برای سال‌ها مهمان شما باشند. اما ماندگاری پروتزهای دندان‌مصنوعی کوتاه‌تر از ایمپلنت است. به‌ویژه که به دلیل تحلیل استخوان، باید هر چند وقت یک‌بار تغییر سایز داده شوند.

✓ بهداشت:

دو نوع از دندان‌های ایمپلنتی فول موس وجود دارند که یک نوع آن را برای تمیز شدن باید از دهان خود بیرون بیاورید. نوع دیگر این دندان‌ها همانند دندان‌های طبیعی شما هستند و قابلیت جداسازی از پایه را ندارند. تمیز کردن و مسواک زدن این دندان‌ها مانند دندان‌های طبیعی شما است.

✓ لذت بردن بیشتر از مزه غذا:

یکی از ویژگی‌های برتر ایمپلنت فول موس این است که برخلاف پروتز دندان‌مصنوعی، فک شما را نمی‌پوشاند. همین نکته کمک می‌کند تا شما مزه غذاها را بهتر احساس کنید و از خوردن غذا لذت بیشتری ببرید.

ü بهبود کیفیت زندگی:

باتوجه‌به همه برتری‌هایی که پیش‌ازاین گفته شد، کیفیت زندگی شما با کاشت دندان بهبود می‌یابد.

معایب ایمپلنت فول موس:

در کنار مزایای بسیار، ایمپلنت کل دهان اشکال‌هایی هم دارد:منبع

About The Author

تمام حقوق نزد سلامت جان محفوظ است | Newsphere by AF themes.