تیر ۲۶, ۱۴۰۳

کلید مبارزه با چاقی به کمک طب سنتی شناسایی شد

کلید مبارزه با چاقی به کمک طب سنتی شناسایی شد


کد خبر: ۲۴۷۵۷۹

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۲ – ۲۲:۴۵

به گزارش بهداشت نیوز تیمی از محققان ژاپنی طی مطالعات اخیر خود دریافتند: عصاره نوعی گیاه بومی چین که در طب سنتی این کشور مورد استفاده قرار دارد، به طور قابل توجهی افزایش وزن بدن و بافت چربی را سرکوب می کند.

محققان این تیم مطالعاتی بر این باورند: یافته های آنها پتانسیل بالای گیاه Mallotus furetianus که همچنین به عنوان MFE شناخته می شود را در مبارزه با چاقی نشان می دهد. گیاه Mallotus furetianus بومی جزیره هاینان در کشور چین است.

گفتنی است پیش از این یک تیم تحقیقاتی چند ملیتی اثرات استفاده از عصاره این گیاه را برای پیشگیری از بیماری کبد چرب بررسی کرده بود، اما اثرات ضد چاقی و مکانیسم MFE تا کنون نامشخص بوده است.

موضوع فوق به این دلیل دارای اهمیت است که چاقی یک عامل خطر مهم برای چندین بیماری مرتبط با سبک زندگی از جمله دیابت و فشار خون بالا است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، چهار نفر از هر ۱۰ بزرگسال از نظر بالینی چاق هستند و هزینه های پزشکی مرتبط با چاقی تا سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۱۷۳ میلیارد دلار بوده است.

کلید مبارزه با چاقی به کمک طب سنتی شناسایی شد

اعضای این تیم تحقیقاتی برای بررسی اثرات ضد چاقی عصاره MFE، مطالعه ای را با استفاده از موش های آزمایشگاهی چاق انجام دادند. این یافته ها نشان داد که درمان با گیاه مورد نظر، به طور قابل توجهی افزایش وزن بدن و وزن بافت چربی را در موش ها مهار می کند. این مطالعه همچنین تغییرات ساختاری مثبتی را در کبد و بافت چربی موش ها را شناسایی کرد.

دکتر آکیکو کوجیما استاد دانشکده تحصیلات تکمیلی زندگی انسانی و بوم شناسی در دانشگاه متروپولیتن اوزاکا در این رابطه می گوید: بررسی بیشتر در مورد مکانیسم این گیاه شگفت انگیز، مهار سنتز چربی را همراه با سرکوب بیان چندین فاکتور رونویسی دخیل در تمایز سلول های چربی نشان داد.

پروفسور کوجیما، نویسنده ارشد این مطالعه، نیز درباره توانایی گیاه فوق در مقابله با چاقی می گوید: گروه تحقیقاتی ما به دنبال مواد غذایی با اثرات ضد چاقی بود، بر اساس این ایده که اگر بتوانیم ماده ای را پیدا کرده و در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانیم که ما را بدون عوارض سو، لاغر کند، می توانیم به سلامت و طول عمر افراد کمک کنیم. نتایج پژوهش های ما نه تنها ارتباط بین عصاره گیاه Mallotus furetianus و اثرات ضد چاقی را اثبات کرد، بلکه پتانسیل آن را به عنوان یک ماده غذایی جدید با خواص ضد چاقی نشان می دهد.

شرح کامل این مطالعات در آخرین شماره مجله تخصصی Food Science and Nutrition منتشر شده و در اختیار محققان قرار دارد.

منبع: سیناپرسمنبع

About The Author

تمام حقوق نزد سلامت جان محفوظ است | Newsphere by AF themes.