تیر ۲۹, ۱۴۰۳

استفاده بیش از حد از دهانشویه ضدعفونی کننده ممنوع

استفاده بیش از حد از دهانشویه ضدعفونی کننده ممنوع


کد خبر: ۲۴۹۶۸۵

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ – ۱۹:۱۳

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر «عباس کریمی»، متخصص جراحی فک وصورت در گفت و گو با این شبکه رادیویی با بیان اینکه اگر ارتودنسی خوب انجام شود، استخوان ها را هم جابجا می کند، افزود: جراحی باعث صاف شدن فک می شود .اول باید دندان ها با ارتودنسی ردیف شوند سپس جراحی صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه درمان ارتودنسی قبل از جراحی تقریبا دو سال طول می کشد، ادامه داد: دندان ها نباید به سرعت جابجا شوند، چرا که دندان لق می شود. شخصی که ارتودنسی انجام داده است می بایست بهداشت را رعایت کند، در غیر این صورت خود سیم و براکت عامل پوسیدگی دندان می شوند. بنابراین فرد باید مرتب مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند.

این متخصص جراحی فک وصورت با بیان اینکه افراد باید با متخصصان ارتودنسی و فک مشاوره بگیرند، افزود: افراد بعد از ارتودنسی باید به جراح فک و صورت مراجعه کنند. ابته این نکته را بگویم که اگر جراحی فک و صورت در مراکز دانشگاهی انجام شود خیلی پیچیده و سخت نیست.

وی ایده ال ترین سن انجام جراحی فک و صورت را ۱۸-۱۹-۲۰ سالگی دانست و ادامه داد: در این سن، استخوان فک یک حالت انعطاف پذیریدارد. هنگامی که سن بالا می رود انعطاف پذیری کم می شود و عوارض جراحی بیشتر می شود. برش از داخل دهان است. فک بریده و جا به جا شده و درحالت ایده ال قرار می گیرد.

کریمی ادامه داد: اگر ارتودنسی خوب صورت نگیرد و فک شخص چراحی شود، دندان ها با هم چفت نمی شوند، و در این صورت احتمال بازگشت بیماری وجود دارد. از این رو، بعد از جراحی ، ارتودنسی باید ادامه یابد.

وی در رادیو سلامت با بیان اینکه ارتودنسی جایگزین جراحی، و جراحی جایگزین ارتودنسی نمی تواند باشد، اضافه کرد: اگر می خواهیم کاری ایده ال انجام دهیم، اول باید ارتودنسی کنیم و سپس به مدت ۵/۱ تا ۲ سال بعد، جراحی انجام داده و مجددا بعد از جراحی هم ارتودنسی صورت گیرد.

این متخصص جراحی فک وصورت در خصوص عوارض ارتودنسی اظهارداشت: اگر ارتودنسی خوب انجام شود عارضه ای ندارد، اما اگر خوب انجام نشود، ریشه دندان تحلیل می رود و دندان لق می شود.

وی با تاکید این که افرادی که ارتودنسی انجام دادند، از دهان شویه حاوی فلور می توانند استفاده کنند، اظهارداشت: استفاده از دهانشویه ضدعفونی کننده (دارای کلر هگزیدین) فقط در جراحی دهان و برخی بیماری ها به مدت محدود باید استفاده شود؛ چرا که در دهان هر کسی میکروب به طور طبیعی وجود دارد و اگر بیمار به طور مداوم از دهانشویه ضد عفونی کننده استفاده کند، فلور طبیعی دهانش تغییر می کند و باعث رشد میکروب هایی می شود که مقاوم به درمان است.منبع

About The Author

تمام حقوق نزد سلامت جان محفوظ است | Newsphere by AF themes.