تیر ۳۱, ۱۴۰۳

تعبیر خواب مردن؛ خواب مرگ نشانه مشکلات سلامت روان است؟

رونیکس


احتمالا تابه‌حال خواب مرگ خودتان را دیده‌اید و با جست‌وجوی «تعبیر خواب مردن خودم» در اینترنت به‌دنبال تعبیر و معنای آن گشته‌اید. خواب‌دیدن درباره مرگ خودمان یا عزیزانمان یکی از ناراحت‌کننده‌ترین و رایج‌ترین خواب‌ها محسوب می‌شود. می‌دانید پشت‌پرده این خواب غم‌انگیز چیست و چه معنایی دارد؟ در این مقاله درباره تعبیر خواب مردن شخص زنده می‌گوییم. با ما همراه باشید.

دیدن مرگ در خواب نماد چیست؟

لوری لوونبرگ، تحلیلگر خبره خواب‌، می‌گوید: «معمولا خواب‌هایی که می‌بینیم واقعی نیستند و بیشتر نماد و استعاره‌اند. در واقع دیدن مرگ خودمان یا عزیزانمان در خواب نشان از مرگ در دنیای واقعی نیست و ممکن است نماد تغییر و بسته‌شدن فصلی از زندگی باشد. مثلا اگر خواب مرگ خودتان را دیده‌اید، ممکن است این خواب حکایت از این داشته باشد که بخشی از زندگی‌تان رو به پایان است و قرار است تغییر کند. دیدن خواب مرگ شخص دیگر نیز به همین معناست؛ یعنی ممکن است نشان‌دهنده این باشد که رابطه شما با او در حال تغییر است.

لوونبرگ توصیه می‌کند به‌جای اینکه خواب‌های مربوط به مرگ را با مردن در زندگی واقعی تعبیر کنید، آن را پیغامی از ناخودآگاهتان در نظر بگیرید که هشدار می‌دهد زمان تغییر یا رشد شما در بخشی از زندگی فرا رسیده است. اگر بخشی از زندگی شما رو به پایان است، ناخودآگاه شما آن را در قالب خواب مرگ به شما نشان می‌دهد تا بتوانید راحت‌تر آن را رها و خودتان را برای مرحله جدیدی از زندگی آماده کنید.

تعبیر انواع خواب درباره مرگ

۱. تعبیر خواب مردن همسر

لوونبرگ می‌گوید دیدن مرگ همسر در خواب ممکن است نشانه نوعی تغییر در رابطه شما باشد. ممکن است این خواب به‌معنی نزدیک‌شدن به پایان رابطه عاطفی شما یا حاکی از نوعی تغییر در شرایط زندگی‌تان باشد.

۲. تعبیر خواب مردن پدر و مادر

به‌اعتقاد لوونبرگ، خواب‌هایی که درباره مرگ والدین می‌بینید ممکن است به‌دلیل ایجاد تغییراتی در زندگی والدین شما یا تغییر در روابط شما با آنها باشند. گاهی هم ممکن است دیدن مرگ والدین در خواب نشانی از افکار و شرایط زندگی‌تان در ارتباط با نقش والدفرزندی باشد. اگر خواب مردن والدینتان را دیده‌اید، با پرسیدن چند سؤال از خودتان شرایط را بسنجید و خوابتان را تعبیر کنید:

 • آیا دیدگاهتان درباره والدبودن خودتان تغییر کرده است؟
 • در حال اقدام برای باردارشدن هستید و احساس می‌کنید هرگز بچه‌دار نخواهید شد؟
 • دوران سختی را با کودک سپری می‌کنید و احساس می‌کنید به‌عنوان والد توانایی تربیت صحیح او را ندارید؟
 • تصمیم گرفته‌اید که هرگز بچه‌دار نشوید و افکار مرتبط با این تصمیم مدام به ذهنتان خطور می‌کنند؟

تأمل درباره این سؤالات باعث می‌شود شرایط را بهتر بسنجید و تعبیر خواب مردن مادر و پدر را پیدا کنید.

۳. تعبیر خواب مردن فرزند

این خواب غم‌انگیزترین خوابی است که ممکن است درباره فرزندتان ببینید، چون ترس و اندوهی که در خواب احساس می‌کنید، بسیار واقعی است. گرچه در ظاهر این خواب بسیار ناراحت‌کننده است، معنای غم‌انگیزی ندارد و معمولا نشان‌دهنده نقاط عطف و مراحل جدید رشد فرزند شماست. نمونه‌هایی از این نقاط عطف عبارت‌اند از:

معمولا زمانی این خواب را می‌بینید که مرحله‌ای از زندگی فرزندتان به پایان رسیده است. به‌عقیده لوونبرگ، این خواب غم‌انگیز روش سوگواری روان شما به‌خاطر گذر زمان و پایان وابستگی فرزندتان به شماست.

۴. تعبیر خواب مردن خواهر یا برادر

این خواب هم تعبیری مشابه سایر خواب‌های مرتبط با مرگ دارد. دیدن مرگ خواهر یا برادرتان در خواب ممکن است نشان‌دهنده این باشد که رابطه شما با آنها یا جنبه‌ای از زندگی آنها در حال تغییر است.

۵. تعبیر خواب مردن حیوان خانگی

به‌گفته لوونبرگ، معنا و تعبیر این خواب بسته به نوع حیوان خانگی که در خواب دیده‌اید، متفاوت است. سگ‌ به‌دلیل وفاداری‌اش نمادی از روابط عاطفی‌ است. بنابراین دیدن مرگ سگ در خواب ممکن است به‌معنی پایان دوستی یا رابطه عاشقانه در آینده‌ای نه‌چندان‌ دور باشد. گربه‌ نیز نماد میل جنسی، تولیدمثل یا مستقل‌شدن است، بنابراین خواب دیدن درباره مرگ گربه ممکن است بیانگر فقدان صمیمیت، باروری یا استقلال در زندگی شما باشد.

۶. تعبیر خواب کشته‌شدن

به‌قتل‌رسیدن در خواب نشانگر این است که شما تحت فشارید و مجبور می‌شوید نوعی تغییر و تحول در زندگی‌تان ایجاد کنید یا به چیزی پایان دهید. معمولا زمانی این خواب را می‌بینید که در مقابل نیاز به تغییر شرایط مقاومت می‌کنید.

۷. تعبیر خواب خودکشی

مشروط به اینکه در حال حاضر به خودکشی فکر نمی‌کنید و افکار خودکشی ندارید، این خواب ممکن است به این معنی باشد که در حال تلاش برای تغییر خود یا تولدی دوباره‌اید.

دیدن مرگ در خواب چه احساسی را برمی‌انگیزد؟

فردی که از ترس پتویش را رویش کشیده است

فرقی نمی‌کند خواب مرگ خودتان را ببینید یا یکی از عزیزانتان را؛ با دیدن این خواب غم‌انگیز دچار احساسات مختلفی از جمله ناراحتی، ترس، اضطراب، وحشت، سردرگمی یا حتی کنجکاوی خواهید شد. علاوه‌بر احساسات مختلف، ممکن است هنگام دیدن این خواب علائم فیزیکی مانند افزایش ضربان قلب، تنگی‌نفس، تعریق شدید یا حرکات دست و پا داشته باشید.

بسته به میزان واضح‌بودن خواب و یادآوری آن بعد از بیدارشدن، ممکن است احساسات ناشی از آن باقی بمانند و بر خلق‌وخوی شما اثر بگذارند. حتی ممکن است دیدن خواب مرگ شما را ترغیب کند بیشتر درباره شرایط فعلی زندگی خود و معنای این خواب فکر کنید. به یاد داشته باشید که دیدن مرگ در خواب به این معنی نیست که قرار است اتفاق بدی رخ دهد؛ خواب شما نتیجه پردازش چیزهایی است که دیده‌اید، شنیده‌اید یا به آنها فکر کرده‌اید.

آیا دیدن مرگ در خواب نشانه مشکل سلامت روان است؟

به‌گفته دکتر هریس، دیدن مرگ در خواب بسیار رایج‌ است و لزوما نشانه‌ مشکل سلامت روان یا بیماری روانی نیست. بااین‌حال اگر این خواب مدام تکرار شود و فرد شب‌های متوالی خواب مرگ خود یا عزیزانش را ببیند، ممکن است دچار نوعی اختلال مربوط به سلامت روان باشد. این اختلالات عبارت‌اند از:

علل خواب‌دیدن درباره مرگ

عوامل زیادی باعث دیدن خواب مرگ خودمان یا عزیزانمان می‌شوند. به‌گفته دکتر هریس، مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز دیدن خواب مرگ عبارت‌اند از:

 • ترس؛
 • استرس؛
 • غم و اندوه؛
 • تغییر در زندگی؛
 • تجربیات عاطفی؛
 • مسائل حل‌نشده؛
 • تجربیات آسیب‌زا؛
 • مشکل سلامت روان؛
 • عقاید اجتماعی یا فرهنگی؛
 • نگرانی‌های مرتبط با سلامتی؛
 • فیلم‌ها، کتاب‌ها و انواع دیگر محتوا.

روش‌های پیشگیری از دیدن مرگ در خواب

 • گذر از مسائل حل‌نشده: اگر در مرحله‌ای از زندگی نیاز به تغییر حس می‌کنید، آن را جدی بگیرید و برای تغییر شرایط مقاومت نکنید. باقی‌ماندن در شرایط استرس‌زا باعث می‌شود ناخودآگاهتان با خواب مرگ به شما هشدار دهد که این شرایط را رها و از این مرحله گذر کنید.
 • تمرکز روی آینده: بهترین راه برای پیشگیری از خواب‌های مرتبط با مرگ یا متوقف‌کردنشان این است که روی آینده تمرکز و برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید.
 • کمک‌گرفتن از متخصص: اگر خواب‌های مرتبط با مرگ شما را آزار می‌دهند و به‌قدری تکرار می‌شوند که زندگی واقعی‌تان مختل شده، بهتر است با روان‌شناس صحبت کنید.

کلام پایانی

در این مقاله انواع تعبیر خواب مردن را مرور کردیم. دیدن گهگاه این‌گونه خواب‌ها مشکلی ندارد و نشان از بروز تغییر در زندگی واقعی است. بااین‌حال اگر به‌قدری این خواب غم‌انگیز را می‌بینید که زندگی واقعی‌تان هم مختل شده، بهتر است به روان‌شناس مراجعه و کمک حرفه‌ای دریافت کنید. روان‌درمانگر به شما کمک می‌کند احساساتی را که به‌خاطر دیدن خواب مرگ در وجودتان شما ایجاد شده‌اند شناسایی کنید. همچنین وضعیت سلامت روان شما را بررسی می‌کند و راهکارهایی برای گذر از این شرایط به شما می‌دهد.

شما بگویید

تابه‌حال خواب مرگ خودتان یا عزیزانتان را دیده‌اید؟ به‌نظر شما این‌گونه خواب‌ها چه تعبیری دارند؟ لطفا نظرات و تجربیات ارزشمندتان را با ما و کاربران عزیزمان به اشتراک بگذارید.

برای از بین بردن احساس افسردگی چه کاری انجام دهیم؟


در افسردگی غم به لایه‌های عمیق زندگی نفوذ کرده و اختلالاتی در احساسات و رفتار شما به‌وجود می‌آورد. اگر احساس افسردگی دارید، حتما با کمک یک روانشناس متخصص مشکل را ریشه‌یابی کنید و برای حل آن راهکار بگیرید.برای ارتباط با مشاور متخصص افسردگی روی دکمه زیر کلیک کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


به کمک زبان بدن، ناگفته‌ها را بگویید و بشنوید


منبع

About The Author

تمام حقوق نزد سلامت جان محفوظ است | Newsphere by AF themes.