تیر ۳۱, ۱۴۰۳

چرا می گویند روی زمین بخوابید؟

چرا می گویند روی زمین بخوابید؟


کد خبر: ۲۵۸۰۵۳

تاریخ انتشار: جمعه ۰۳ فروردین ۱۴۰۳ – ۱۵:۱۰

به گزارش بهداشت نیوز، خوابیدن روی زمین یکی از سنت های قدیمی مردم ژاپن است که هنوز هم به آن پایبندند، اما نه صرفاً به خاطر سنت بودن آن یا کمبود جا در خانه. این کار در حقیقت از فواید مختلفی برخوردار است.

۱- امکان صرف جویی در هزینه ها را می دهد

به گزارش روزیاتو، خوابیدن روی زمین می تواند انتخابی مقرون به صرفه باشد. تهیه ی تختخواب و تشک به صرفه هزینه ی قابل توجهی نیاز دارد و اگر انتخاب درستی در این زمینه نداشته باشید و مجبور تعویض آن باشید، باید هزینه ی مضاعفی را صرف آن کنید. اما خوابیدن روی زمین می تواند کمک کند در این هزینه صرفه جویی کنید.

۲- گردش خون را بهبود می بخشد

خوابیدن روی زمین می تواند گردش خون را بهبود ببخشد. دلیلش این است که هنگام خوابیدن روی زمین، وزن بدن به طور مساوی تقسیم می شود، امری که باعث کاهش فشار بر روی نواحی خاص بدن می شود.

با خوابیدن در حالتی طبیعی تر می توانید جلوی به خواب رفتن و بی حس شدن دست و پای خود به دلیل عدم گردش مناسب خون را بگیرید. برای مثال، وقتی به پهلو می خوابید، این امر ممکن است بر روی گردش خون تأثیر بگذارد، چیزی که می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند لخته شدن خون و واریس شود.

۳- برای پشت درد مفید است

خوابیدن بر روی یک سطح صاف و سفت می تواند برای کسانی که از پشت درد مزمن رنج می برد، کمک کننده باشد. شاید یک تشک نرم چیزی راحت تری برای خوابیدن به نظر برسد، اما به مرور زمان فرو می رود، امری که باعث به هم خوردن ستون فقرات و اذیت شدن شما می شود.

کارشناسان حتی توصیه می کنند در زیر تشک های نرم یک تخته قرار داده شود تا تکیه گاه مناسب تری ایجاد کند. با خوابیدن روی زمین می توانید مطمئن باشید که ستون فقرات تراز باقی می ماند و بدن تان هنگام خواب در حالتی غیر طبیعی قرار نمی گیرد.

۴- می تواند به بهبود فرم بدن کمک کند

اگر در حالتی بخوابید که تکیه گاه مناسبی برای ستون فقرات تان ایجاد شود، این کار می تواند کمک زیادی کند تا بدن طی روز در فرم مناسبی باقی بماند. خوابیدن روی زمین می تواند به اصلاح فرم بدن کمک کند، چرا که اگر درگیر پشت درد نباشید، احتمال قوز کردن تان هم کمتر می شود.

۵- کمک می کند بتوانید سر وقت از خواب بیدار شوید

اگر اغلب اوقات صبح ها بیرون آمدن از تخت برایتان دشوار است، بدانید که تنها نیستید و بسیاری از افراد با به صدا در آمدن صدای زنگ ساعت دوست دارند بارها و بارها صدای آن را قطع کنند تا کمی بیشتر بخوابند. با این حال، خوابیدن می تواند مقدار متعادلی از راحتی را برایتان فراهم کند که باعث می شود دیگر وسوسه نشوید در رختخواب بمانید. به این ترتیب می توانید صبح ها سر حال و آماده برای شروع روز، از خواب بیدار شوید.

مضرات خوابیدن روی زمین

خوابیدن روی زمین هم مانند هر چیز دیگری در کنار فوایدش، مضراتی هم دارد.

– آلرژی: خوابیدن روی زمین شما را در معرض گرد و غبار بیشتری قرار می دهد، امری که می تواند باعث آلرژی و مشکلات تنفسی شود.

– راحت نبودن: گرچه خوابیدن روی سطح سفتی مانند زمین برای کسانی که با پشت درد درگیرند می تواند تسکین دهنده باشد، اما ممکن است برخی روی زمین احساس راحتی نکنند و دچار درد در نواحی کمر، شانه ها و لگن شوند.

– حشرات: خوابیدن روی زمین احتمال مواجهه با حشرات را بیشتر می کند.

چه کسانی نباید روی زمین بخوابند؟

گرچه خوابیدن روی زمین فوایدی دارد، اما این کار برای هر کسی مناسب نیست.

– کسانی که از بیماری های استخوانی رنج می برند: برای کسانی که با بیماری های جدی استخوانی درگیرند، خوابیدن روی یک سطح سفت ممکن است باعث تشدید فشار بر روی مفصل ها و اذیت شدن آن ها شود.

– سالمندان: با بالا رفتن سن حرکت کردن دشوار می شود، امری که بلند شدن از روی زمین و نشستن روی آن را برای افراد سالمند سخت می سازد.

– سرمایی ها: اگر شب ها اغلب احساس سرما می کنید، خوابیدن روی زمین ممکن است احساس سرما را برای شما بیشتر کند و باعث شود نتوانید طی شب خواب راحتی داشته باشید.

منبع: روزیاتومنبع

About The Author

تمام حقوق نزد سلامت جان محفوظ است | Newsphere by AF themes.