تیر ۲۶, ۱۴۰۳

بلایی که سیگار الکترونیکی سرتان می آورد

بلایی که سیگار الکترونیکی سرتان می آورد


کد خبر: ۲۵۹۵۰۳

تاریخ انتشار: شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ – ۱۴:۰۰

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر «یعقوب بن الحسن»، نویسنده ارشد این مطالعه از مرکز پزشکی بالتیمور در مریلند، گفت: «مطالعات بیشتر سیگارهای الکترونیکی را با اثرات مضر مرتبط می‌دانند و دریافتند که ممکن است آن‌طور که قبلاً تصور می‌شد بی‌خطر نباشد».

نارسایی قلبی اغلب پس از حمله قلبی ایجاد می‌شود و شامل ضعیف شدن قلب است به طوری که دیگر نمی‌تواند خون را به طور مؤثر پمپاژ کند. نارسایی قلبی می‌تواند ناتوان کننده باشد و منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ شود.

در این تحقیق، محققان یک پایگاه داده سلامت ملی ایالات متحده را برای مقایسه استفاده از سیگار الکترونیکی و هرگونه تشخیص نارسایی قلبی در تقریباً ۱۷۶۰۰۰ بزرگسال بررسی کردند.

افراد به طور متوسط ۵۲ سال سن داشتند، ۶۰,۵٪ آنها زن بودند و کمی بیش از ۳۲۴۰ شرکت کننده در یک دوره پیگیری کمتر از چهار سال به بیماری قلبی مبتلا شدند.

تیم تحقیق گزارش داد احتمال ابتلاء به نارسایی قلبی در افرادی که سیگار الکترونیکی می‌کشیدند ۱۹ درصد بیشتر بود. این امر حتی پس از اینکه آنها سایر عوامل خطر بیماری قلبی و استفاده از مواد دیگر مانند تنباکو یا الکل را در نظر گرفتند، صادق بود.

به نظر می‌رسد که این اثر، نوع خاصی از نارسایی قلبی است که به عنوان نارسایی قلبی با کسر جهشی حفظ شده (HFpEF) شناخته می‌شود. در این شرایط، ماهیچه قلب سفت می‌شود تا قلب آنطور که باید در بین انقباضات پر از خون نشود. نویسندگان خاطرنشان می‌کنند که موارد HFpEF در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

بن الحسن گفت: «فکر می‌کنم این تحقیق خیلی دیر شده است، به خصوص با توجه به اینکه چقدر سیگارهای الکترونیکی مورد توجه قرار گرفته‌اند. ما نمی‌خواهیم خیلی منتظر بمانیم تا در نهایت بفهمیم که ممکن است مضر باشد، و تا آن زمان ممکن است آسیب‌های زیادی وارد شده باشد. با تحقیقات بیشتر، ما موارد بیشتری را در مورد پیامدهای بالقوه سلامتی کشف خواهیم کرد و اطلاعات را در اختیار عموم قرار خواهیم داد.»

محققان خاطرنشان کردند که مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده استعمال سیگار الکترونیکی را به عنوان وسیله‌ای برای ترک سیگار توصیه نمی‌کنند.منبع

About The Author

تمام حقوق نزد سلامت جان محفوظ است | Newsphere by AF themes.