تیر ۲۸, ۱۴۰۳

آیا مصرف مکمل های غذایی تاثیری در پیشگیری تب دنگی دارد؟

آیا مصرف مکمل های غذایی تاثیری در پیشگیری تب دنگی دارد؟


کد خبر: ۲۶۴۳۶۲

تاریخ انتشار: شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ – ۰۶:۲۰

به گزارش بهداشت نیوز، ، دکتر « احمد اسماعیل زاده» ، با توجه به تبلیغات صورت گرفته در فضای مجازی در خصوص فروش ویتامین‌ ها و مکمل‌ ها برای پیشگیری از بیماری تب دنگی، گفت: هیچگونه شواهد علمی متقن در مورد نقش مکمل‌ های غذایی در پیشگیری و کنترل علائم بیماری تب دنگی تاکنون وجود نداشته و تبلیغات ارائه شده در این خصوص هیچگونه وجهه علمی ندارد و مورد تایید وزارت بهداشت نیست؛ لذا افراد جامعه نباید خودسرانه به مصرف مکمل‌ های غذایی روی بیاورند.

وی افزود: مصرف مکمل‌ های غذایی در افرادی که دچار کمبود مواد مغذی خاصی هستند، باید تحت نظر پزشک یا کارشناسان تغذیه صورت گیرد و مصرف بی‌ رویه برخی از این مکمل‌ ها می‌ تواند برای سلامت انسان زیان آور باشد.

وی تاکید کرد: هموطنان عزیز برای پیشگیری از بیماری تب دنگی به توصیه‌ های متخصصان و کارشناسان وزارت بهداشت توجه کنند و اطلاعات صحیح را از کانال وزارت بهداشت دریافت کنند و به اطلاعات غلط و گمراه کننده فضاهای مجازی که در اغلب موارد دارای منافع مادی برای برخی افراد هستند، توجه نکنند.

دکتر اسماعیل زاده خاطر نشان کرد: هموطنان عزیز فریب تبلیغات فضای مجازی در مورد مکمل‌ های غذایی و نقش آنها در پیشگیری و یا درمان علائم بیماری تب دنگی توسط برخی افراد سودجو را نخورند.

وی، استفاده از روغن‌ های مختلف روی پوست را برای دور کردن پشه آئدس فاقد شواهد علمی مستند دانست و برخی تبلیغات صورت گرفته در این مورد را بی‌ پایه و اساس عنوان کرد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اضافه کرد: در فضای مجازی اخیرا تبلیغاتی درخصوص استفاده از روغن‌ های مختلف مانند روغن نعناع، روغن میخک، روغن درخت چای یا اکالیپتوس بر روی پوست بدن به منظور دفع پشه آئدس، منتشر و در این

تبلیغات ادعا شده که با این روش فرد از گزش این پشه در امان می‌ ماند، درحالیکه در هیچ منبع علمی مستنداتی برای اثربخشی این روغن‌ ها وجود ندارد و هموطنان در این زمینه نیز مراقب باشند که فریب عطاری‌ ها و افراد فاقد تحصیلات آکادمیک طب سنتی را نخورند.

دکتر اسماعیل زاده در پایان خاطر نشان کرد: به کارگیری هر عاملی در حفظ سلامت انسان، نیازمند مستندات علمی است و بدون وجود مستندات علمی نمی‌ توان عامل یا ماده‌ ایرا برای سلامت تجویز کرد.منبع

About The Author

تمام حقوق نزد سلامت جان محفوظ است | Newsphere by AF themes.